Görülecek Yerler ve Çevre


Tünel

Tarihin üstünde, İstiklal Caddesi’nin yanıbaşındayız...
Dünya’nın en eski 2. metrosu (tünel), Manesol Boutique Galata’nın altında yer alıyor. Siz kahvenizi yudumlarken tarih
yazılmaya devam ediyor. Tünel çıkışı birkaç adım uzağınızdayken, birçok farklı kültürün ve renklerin bulunduğu İstiklal Caddesi’ne sadece yürüyüş mesafesinde.

Caddede yürürken sokak müzisyenlerinden farklı ezgilerden farklı müzik tınıları ilişir kulağınıza.
Beyoğlu’nu Galata’ya bağlayan trenin bir cephesi Karaköy’de, diğeri ise Tünel semtinde bulunur. İngiliz ve Fransız ortak çalışması olan ve 1875’te tamamlanan tünel, İstiklal Caddesi’nin güney girişini oluşturur.

Farklı lezzetler, farklı kültürler, farklı müzikler. 24 saat hiç uyumaz bu cadde. Sanat ve kültürün en derinlikleri dolaşır İstiklal’in her köşesinde.

 

Ayasofya

15 yüzyıl boyunca ayakta duran bu yapı sanat tarihi ve mimarlık dünyasının baş yapıtları arasında yer alır ve büyük kubbesiyle Bizans mimarisinin bir simgesi olmuştur. Ayasofya diğer katedrallere kıyasla şu özellikleriyle ayırt edilir: Dünya’nın en eski katedralidir. Yapıldığı dönemden itibaren yaklaşık bin yıl boyunca (1520’de İspanya’daki Sevilla Katedrali’nin inşaatı tamamlanana dek) dünyanın en büyük katedrali ünvanına sahip olmuştur.[16] Günümüzde yüzölçümü bakımından dördüncü sırada gelmektedir. Dünya’nın en hızlı (5 yılda) inşa edilmiş katedralidir. Dünya’nın en uzun süreyle (15 yüzyıl) ibadet yeri olmuş yapılarından biridir.Kubbesi "eski katedral" kubbeleri arasında çapı bakımından dördüncü büyük kubbe sayılmaktadır.

 Galata Kulesi

Galata Kulesi, İstanbul'un Galata semtinde bulunan ve şehrin en önemli sembollerinden biri olan 528 yılında inşa edilmiş bir kuledir. Kuleden İstanbul Boğazı, Haliçve İstanbul, panoramik olarak izlenebilmektedir. Galata Kulesi dünyanın en eski kulelerinden biri olup, Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 528 yılında Fener Kulesi olarak inşa ettirilmiştir.

Yerden, çatısının ucuna kadar olan yüksekliği 69,90 metredir. Duvar kalınlığı 3.75 m, iç çapı 8.95 m, dış çapı da 16.45 metredir. Yapılan statik hesaplamalara göre ağırlığı yaklaşık 10.000 ton, kalın gövdesi işlenmemiş moloz taşındandır..

İstanbul Modern

İstanbul Modern Sanat Müzesi veya kısaca İstanbul Modern, Türkiye'nin ilk modern sanat müzesidir. Yeni Yapıtlar, Yeni Ufuklar, Türkiye' de üretilen çağdaş sanatın başlangıcından bugüne kadar geçirdiği süreci, 20. yüzyılda Türkiye’de yaşanan sanat tarihsel dönüşümü sanatçı ve çalışmalar üzerinden izleyiciye sunuyor.

İstanbul Modern Koleksiyonu, resimden heykele, enstalasyondan videoya uzanan farklı disiplinlerden yapıtlara ev sahipliği yapıyor.

Jolly Joker

Jolly Joker İstanbul, Beyoğlu Balo Sokak, 22 numara da, toplam 1000 metrekare kapalı alana yayılan 800 kişilik kapasitesiyle Beyoğlu'nun; altyapı, teknik, akustik, hacim ve servis anlamında en donanımlı performans merkezidirJolly Joker İstanbul; Performans salonu, Sigara içilebilir üstü açılır/kapanır alan ve VIP asma kat olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. Üstün ses, ışık ve "old pub design" dekoruyla Jolly Joker İstanbul, 3 yılda toplam 700* adet performans sergilemiş ve toplam 220.400 misafir ağırlamıştır.

Kapalıçarşı

İstanbul kentinin merkezinde yer alan dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biridir. Gün içerisindeki en yoğun zamanlarında içinde yarım milyona yakın insan barındırdığı söylenir

Kapalıçarşı'nın temeli 1461 yılında atılmıştır. Dev ölçülü bir labirent gibi, 30.700 metrekarede 66 kadar sokağı, 4.000 kadar dükkânı ile Kapalıçarşı, İstanbul’un görülmesi gereken, benzersiz bir merkezidir. Adeta bir şehri andıran, bütünü ile örtülü bu site zaman içerisinde gelişip büyümüştür. İçinde son zamanlara kadar 5 cami, 1 mektep, 7 çeşme, 10 kuyu, 1 sebil, 1 şadırvan, 24 kapı, 17 han vardı. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. 15. yüzyıl'dan kalan kalın duvarlı, bir seri kubbe ile örtülü eski iki yapının etrafı sonraki yüzyıllarda, gelişen sokakların üzerleri örtülerek, ekler yapılarak bir alışveriş merkezi haline gelmiştir.

Kız Kulesi

İstanbul’un sembolü haline gelen kule, Üsküdar’da Bizans devrinden kalan tek eserdir. MÖ 24 yıllarına kadar uzanan tarihi bir geçmişe sahip olan kule,Karadeniz’in Marmara ile birleştiği yerde küçük bir ada üzerinde kurulmuştur. Bazı Avrupalı tarihçiler buraya Leander Kulesi derler. Kule hakkında pek çok rivayetler bulunmaktadır.

İlk olarak Yunan döneminde bir mezara ev sahipliği yapan bu ada Bizans döneminde inşa edilen ek bina ile gümrük istasyonu olarak kullanılmıştır. Osmanlı döneminde ise gösteri platformundan, savunma kalesine, sürgün istasyonundan, karantina odasına kadar birçok işlev yüklenmiştir. Asli görevi olan ve yüzyıllardan beri varlığı ile insanlara, geceleri ise geçen gemilere göz kırpan feneri ile yol gösterme işlevini hiç kaybetmemiştir.Geçmişten geleceğe en çok da düşlere yol göstermektedir Kız Kulesi. Kız Kulesi 2000 yılında restore edilerek, artık çatal-bıçak seslerinin duyulduğu bir mekân haline dönüştürülmüştür. Kız kulesine ulaşım Salacak ve Ortaköy'den sandallarla yapılmaktadır.

Yerebatan Sarnıcı

İstanbul'daki en büyük kapalı sarnıçtır. Ayasofya binasının batısındaki küçük binadan girilir. Sütun ormanı görünümündeki mekanın tavanı tuğla örülü, çapraz tonozludur. Zamanında civardaki bir bazilikadan dolayı bu isimle anılmıştır.

Yerebatan Sarnıcı,tarihi içinde barındıran yapısı ile tüm doğallığı gözler önüne sermektedir.

Müze olmanın yanında ulusal ve uluslararası birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

 

Zoe Bar Restaurant

İstanbul’un tüm güzelliklerini tek bir karede toplayan Zoe Bar & Club size büyüleyici bir atmosferde dünya mutfaklarından zengin örnekler sunarken aynı zamanda doyasıya eğlence olanağı sağlıyor. Seçkin ortamıyla size stilinizi yaşama fırsatı veren Zoe, hem gözünüze hem damak zevkinize hitap ediyor. Zoe’de tarihi yarımadayı, kız kulesini, adaları, Topkapı Sarayı’nı, İstanbul’un büyüleyici güzelliklerini seyrederken güzel bir akşam yemeği yiyebilir ve Cuma/Cumartesi geceleri Saat 23:00 dan itibaren Dj eşliğinde gecenin ilerleyen saatlerine kadar dans edebilirsiniz.

 
 
  Kurumsal Basın Odası İnsan Kaynakları İletişim